Jak se dobře opálit a nespálit se?

Jak se dobře opálit a nespálit se? 

 
 
Dilema každé z nás. Plán na volné dny u bazénu, na zahradě nebo na dovolené - krásně se opálit a chlubit se krásným vzhledem. Ale co když se to zase nepovede a výsledkem je bolestivé spálení a nevzhledná začervenalá kůže, která má sklony k loupání se? 
 
JAK SE TEDY KRÁSNĚ OPÁLIT A NESPÁLIT SE? 
 
... máme pro Vás pár užitečných rad 
 
 
Jako první musíme celý organismus připravit na zásah sluncem, takže je dobré
 
1. Jíst hodně vitamínů – především vitamín E a C zmírňuje negativní dopad ultrafialového záření na kůži, doporučuje se také užívání beta-karotenu. Doplňky stravy je nutné užívat alespoň 3 – 4 týdny před létem či plánovanou dovolenou.
 
 
2. Dodržovat dostatečný pitný režim – v průběhu opalování dbát na pravidelný přísun tekutin. Vypít bychom měli alespoň tři litry tekutin denně.
 
 
 
Musíme taky připravit pleť 
 
 
To můžeme zvládnout peelingem celého těla. Zbavíme se odumřelých částí kožních buněk a připravíme tělo k opalování.
 
 
 
Dalším důležitým faktorem jsou opalovací přípravky s ochranou SPF.
 

Co je to vlastně SPF? Zkratka pochází ze spojení “sun protection factor”, v češtině můžete najít zkratku OF jako “ochranný faktor”. Číslice při této zkratce hovoří o stupni ochrany. Čím vyšší, tím lépe.

Podle toho dělíme opalovací krémy  :

  • ochranné krémy s nízkým stupněm ochrany – SPF 15 a méně
  • ochranné krémy se středním stupněm ochrany – SPF 15 – SPF 30
  • ochranné krémy s vysokým stupněm ochrany – SPF 30 až SPF 50.
 
 
Co to vlastně znamená? Stupeň ochrany je odvozen od toho, jak dlouho s daným produktem můžete být na slunci, aniž by vás spálilo. Počítá se s tím, že pokud bez ochranného krému vaší pokožce trvá například 5 minut, než začne červenat a spálí se, ochranný faktor prodlouží tuto dobu tolikrát, kolik je jeho hodnota. V případě SPF 15 by to tedy znamenalo 15 x 5 minut, což je 75 minut na slunci.
 
 
 
Jaká je optimální délka opalování?
 
Denně byste na slunci neměli být déle než 4 hodiny! Většina Čechů sice prahne po krásném opálení, ale už nevěnuje dostatečnou pozornost tomu, jak se opalovat tak, aby pobyt na slunci přinášel jejich zdraví jen pozitiva. Abyste se vyhnuli předčasnému stárnutí a riziku rakoviny kůže, musíte se opalovat bezpečně.