Jak si poradit s atopickým ekzémem?

TRÁPÍ VÁS PROBLÉM S ATOPICKÝM EKZÉMEM?

 

Denisa, která vyřizuje Vaše každodenní objednávky také řeší každodenní problémy s jejím atopickým ekzémem. Zeptali jsme se ji tedy, jak s tímto trápením bojuje a co může pomoci.

 

 

A CO TEN ATOPICKÝ EKZÉM VLASTNĚ JE A JAK SE PROJEVUJE?

 

Atopický ekzém je zánětlivé onemocnění kůže. Projevuje se extrémně suchou pokožkou, svěděním a olupováním kůže, někdy také zánětlivými pupínky a mokváním (tato fáze hlavně při neřešení problému). S ekzémem je to jako na houpačce. Střídají se lehčí a závažnější období. Hlavním zhoršením může být začínající jaro a s ním pylová sezóna, silné alergeny, změna klima, nesprávný jídelníček, ale velkou roli hraje psychika.

Ekzémem nejčastěji trpí děti v ranném období. V dospělosti se většině zlepší v některých případech i zmizí, což neznamená, že se dá vyléčit.

Bohužel na atopický ekzém není žádný lék, který by Vás ho zcela zbavil. Velice důležité je, že atopický ekzém má různé příznaky a každé dítě i dospělý má projevy individuální, proto bych při podezření, že by jste mohli trpět právě atopickým ekzémem vyhledala odbornou pomoc.

 

 

ŠPATNÁ STRAVA 

Důležitým krokem je i strava. Mezi ty nejčastější, které můžou škodit, ale taky nemusí. Je to dost individuální. Mě osobně, nejvíce škodí mléčné výrobky a citrusy.

 

Mezi nejčastěji škodlivé patří : citrusy, jahody, mléčné výrobky, mléko, alkohol, ocet a sladké limonády


POZOR I NA POTRAVINOVOU ALERGII 

Atopický ekzém je častým doprovodným příznakem alergie či intolerance. Pokud tedy trpíte alergií na nějakou potravinu, striktně ji vyřaďte z jídelníčku, přestože vám zatím výrazné komplikace nezpůsobuje. Váš zdravotní stav se může postupně zhoršovat a s ním také atopický ekzém.

Zároveň nezapomeňte navštívit alergologa a dermatologa pro stanovení správné diagnózy.


HYGIENA 

Důležitá je i hygiena. Už od dětství používám speciální mýdla na atopickou pokožku. Vyzkoušela jsem jich nespočet, ale divila jsem se, že i některá mýdla určená právě na atopickou pokožku, mi nevyhovují. Chce to opravdu vyzkoušet, komu, co sedne. Mě se osvědčila značka Bioderma, řada Atoderm, A-derma a i produkty od značky Eucerin. Výborný je olej Linola fett ölbad, který je hodně mastný, tudíž pokožku krásně promaže. Můžete ho použít buď do vany nebo si mírně potřít postižená místa.


ŠKRÁBÁNÍ KŮŽE

Škrábání nemoc rozšiřuje a znemožňuje kůži, aby se uzdravila. Nejhorší je to pro děti. U těch starších určitě doporučuji na noc dávat bavlněné rukavice. Je možné dávat na noc kapky, které ztlumí svědění.


Pokud jste vyzkoušeli podle svého uvážení, volně prodejné léky a ekzém se stále nelepší. Je potřeba zajít k lékaři. Ve vážných případech, je potřeba předepsat kortikoidy, které zaberou, ale většina se může používat pouze 7 dní. Poté je vhodné promazávat např. Lipobase. Tu určitě doporučuji, mě pomáhá. Naopak hodně lidí doporučuje Excipial u Lipolotio. Mě právě tento výrobek vůbec nevyhovuje.

 

 

 

Atopická dermatitida - co byste o ní měli vědět | BIODERMA

 

 

 

BOJUJETE S ATOPICKÝM EKZÉMEM? VYZKOUŠEJTE ŘADU PRODUKTŮ NA NAŠEM WEBU VENTAONLINE.CZ